ACS880-01-021A-5
| Table 1: General Information | |
| Field | Value |
| Global Commercial Alias | ACS880-01-021A-5 |
| Product ID | 3AUA0000090435 |
| ABB Type Designation | ACS880-01-021A-5 |
| EAN | 6438177557128 |
| Catalog Description | ACS880-01-021A-5 PN: 11.0 kW, IN: 21 A |
| Country of Origin | Finland (FI) |
| Table 2: Container Information & Dimensions | |
| Container Information | |
| Gross Volume | 15.785 dm³ |
| Dimensions | |
| Product Net Weight | 8.4 kg |
| Product Net Depth / Length | 249 mm |
| Product Net Height | 409 mm |
| Product Net Width | 155 mm |
| Package Level 1 Depth / Length | 574 mm |
| Package Level 1 Height | 304 mm |
| Package Level 1 Width | 256 mm |
| Package Level 1 Units | 1 carton |
| Table 3: Technical Specifications | |
| Field | Value |
| Number of Phases | 3 |
| Degree of Protection | IP21 |
| Enclosure Type NEMA | Type1 |
| Sound dB (A) | 59 dB(A) |
| Frequency (f) | 50/60 Hz |
| Input Voltage (Uin) | 380 … 500 V |
| Mounting Type | Wall-mounted |
| Communication Protocol | MODBUS, DeviceNet, PROFIBUS, PROFIsafe, CAN, EtherNet/IP, PROFINET IO, TCP/IP, Other Bus Systems |
| Number of Hardware Interfaces | Industrial Ethernet 0, PROFINET 0, RS-232 0, RS-422 0, RS-485 1, Serial TTY 0, USB 1, Parallel 0, Other 6 |
| Includes | With control unit, Without optical interface, With PC connection |
| Output Current, Heavy-Duty Use | 14 A |
| Output Current, Light-Overload Use | 19 A |
| Output Current, Normal Use | 21 A |
| Output Power, Heavy-Duty Use | 7.5 kW |
| Output Power, Light-Overload Use | 11.0 kW |
| Output Power, Normal Use | 11.0 kW |
| Apparent Power Output | 18 kV·A |
| Efficiency Level | IE2 |
| Standby Loss | 24 W |
| Temperature Rating | Maximum 40 °C |
| Table 4: Additional Information | |
| Field | Value |
| Product Main Type | ACS880-01 |
| Product Name | Frequency converter |









