ABB Frequency converter ACS880-31-017A-3 7.5kW 17A
Specification
Brand/Manufacturer: ABB
Status: Check Stock
Series: ACS880
Place of Origin: Made in Finland
Alternate PN: ACS88031017A3
Power supply / Input Voltage: 380 ... 415 V
Inquire for best price
Buy ABB ACS880 ACS88031017A3 at ABBPLCs.com, Best price and Big Stock.
Product Technical Data Sheet: ACS880-31-017A-3
Category Parameter Value / Information
General Information Global Commercial Alias ACS880-31-017A-3
Product ID 3AXD50000121021
ABB Type Designation ACS880-31-017A-3
EAN 6438177548140
Catalog Description ACS880-31-017A-3 PN: 7.5 kW, IN: 17.0 A
Country of Origin Finland (FI)
Customs Tariff Number 85044084
Invoice Description ACS880-31-017A-3 PN: 7.5 kW, IN: 17.0 A
Made To Order Yes
Minimum Order Quantity 1 piece
Order Multiple 1 piece
Quote Only No
Selling Unit of Measure piece
Container Information Gross Volume 36.125 dm³
Dimensions Product Net Weight 21.3 kg
Product Net Depth / Length 356 mm
Product Net Height 495 mm
Product Net Width 205 mm
Package Level 1 Depth / Length 676 mm
Package Level 1 Height 423 mm
Package Level 1 Width 289 mm
Package Level 1 Units 1 carton
Technical Specifications Number of Phases 3
Degree of Protection IP21
Enclosure Type NEMA Type 1
Sound dB (A) 57 dB(A)
Frequency (f) 50/60 Hz
Input Voltage (Uin) 380 … 415 V
Mounting Type Wall-mounted
Includes With control unit; Without optical interface; With PC connection
Analog Inputs 2
Analog Outputs 2
Output Current, Heavy-Duty Use 12.9 A
Output Current, Light-Overload Use 16 A
Output Current, Normal Use 17.0 A
Output Power, Heavy-Duty Use 5.4 kW
Output Power, Light-Overload Use 7.5 kW
Output Power, Normal Use 7.5 kW
Additional Information Product Main Type ACS880-31
Product Name Frequency converter
parts photo album​