ACS880-01-05A6-3
| General Information | |
| Global Commercial Alias | ACS880-01-05A6-3 |
| Product ID | 3AUA0000107987 |
| ABB Type Designation | ACS880-01-05A6-3 |
| EAN | 6438177557906 |
| Catalog Description | ACS880-01-05A6-3 PN: 2.2 kW, IN: 5.6 A |
| Country of Origin | Finland (FI), Saudi Arabia (SA) |
| Container Information | |
| Gross Volume | 14.327 dm³ |
| Dimensions | |
| Product Net Weight | 7 kg |
| Product Net Depth / Length | 226 mm |
| Product Net Height | 409 mm |
| Product Net Width | 155 mm |
| Package Level 1 Depth / Length | 574 mm |
| Package Level 1 Height | 281 mm |
| Package Level 1 Width | 256 mm |
| Package Level 1 Units | 1 carton |
| Technical Specifications | |
| Number of Phases | 3 |
| Degree of Protection | IP21 |
| Enclosure Type NEMA | Type 1 |
| Sound dB (A) | 50 dB(A) |
| Frequency (f) | 50/60 Hz |
| Input Voltage (Uin) | 380 … 415 V |
| Mounting Type | Wall-mounted |
| Communication Protocol | MODBUS, DeviceNet, PROFIBUS, PROFIsafe, CAN, EtherNet/IP, PROFINET IO, TCP/IP, Other Bus Systems |
| Number of Hardware Interfaces | Industrial Ethernet: 0, PROFINET: 0, RS-232: 0, RS-422: 0, RS-485: 1, Serial TTY: 0, USB: 1, Parallel: 0, Other: 6 |
| Includes | With control unit, Without optical interface, With PC connection |
| Output Current, Heavy-Duty Use | 4.0 A |
| Output Current, Light-Overload Use | 5.3 A |
| Output Current, Normal Use | 5.6 A |
| Output Power, Heavy-Duty Use | 1.5 kW |
| Output Power, Light-Overload Use | 2.2 kW |
| Output Power, Normal Use | 2.2 kW |
| Apparent Power Output | 3.9 kV·A |
| Efficiency Level | IE2 |
| Standby Loss | 23 W |
| Temperature Rating | Maximum 40 °C |
| Additional Information | |
| Product Main Type | ACS880-01 |
| Product Name | Frequency converter |









