ACS580-01-246A-4
1. General Information
| Item | Specification |
|---|---|
| Global Commercial Alias | ACS580-01-246A-4 |
| Product ID | 3AUA0000080507 |
| ABB Type Designation | ACS580-01-246A-4 |
| EAN | 6438177305637 |
| Catalog Description | ACS580-01-246A-4 PN: 132 kW, IN: 246 A |
| Country of Origin | Finland (FI) |
| Customs Tariff Number | 85044084 |
| Invoice Description | ACS580-01-246A-4 PN: 132 kW, IN: 246 A |
| Made To Order | No |
| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Order Multiple | 1 piece |
| Quote Only | No |
| Selling Unit of Measure | piece |
2. Container & Dimensions / Weight
| Item | Specification |
|---|---|
| Gross Volume | 113.774 dm³ |
| Product Net Weight | 69 kg |
| Product Net Depth / Length | 393 mm |
| Product Net Height | 965 mm |
| Product Net Width | 300 mm |
| Package Level 1 Depth | 1145 mm |
| Package Level 1 Height | 630 mm |
| Package Level 1 Width | 485 mm |
| Package Level 1 Units | 1 carton |
3. Technical Parameters
| Number of Phases | 3 |
| Degree of Protection | IP21 |
| Enclosure Type NEMA | Type1 |
| Altitude | 1000 m |
| Sound Level | 65 dB(A) |
| Input Frequency | 50/60 Hz |
| Input Voltage | 380 … 480 V |
| Mounting Type | Wall-mounted |
| Efficiency Level | IE2 |
| Standby Loss | 47 W |
| Apparent Power Output | 170 kV·A |
| Output Power, Heavy-Duty Use | 110 kW |
| Output Power, Light-Overload Use | 132 kW |
| Output Power, Normal Use | 132 kW |
| Output Current, Heavy-Duty Use | 206 A |
| Output Current, Light-Overload Use | 234 A |
| Output Current, Normal Use | 246 A |