ACS880-01-145A-3
| 1. General Information | |
| Global Commercial Alias | ACS880-01-145A-3 |
| Product ID | 3AUA0000108026 |
| ABB Type Designation | ACS880-01-145A-3 |
| EAN | 6438177558699 |
| Catalog Description | ACS880-01-145A-3 PN: 75 kW, IN: 145 A |
| Country of Origin | Finland (FI) |
| 2. Container & Dimensions | |
| Gross Volume | 65.404 dm³ |
| Product Net Weight | 42.2 kg |
| Product Net Depth / Length | 357 mm |
| Product Net Height | 727 mm |
| Product Net Width | 252 mm |
| Package Level 1 Depth / Length | 880 mm |
| Package Level 1 Height | 536 mm |
| Package Level 1 Width | 335 mm |
| Package Level 1 Units | 1 carton |
| 3. Technical Specifications | |
| Number of Phases | 3 |
| Degree of Protection | IP21 |
| Enclosure Type NEMA | Type 1 |
| Sound dB (A) | 68 dB(A) |
| Frequency (f) | 50/60 Hz |
| Input Voltage (Uin) | 380 … 415 V |
| Mounting Type | Wall-mounted |
| Communication Protocol | MODBUS, DeviceNet, PROFIBUS, PROFIsafe, CAN, EtherNet/IP, PROFINET IO, TCP/IP, Other Bus Systems |
| Number of Hardware Interfaces | Industrial Ethernet: 0, PROFINET: 0, RS-232: 0, RS-422: 0, RS-485: 1, Serial TTY: 0, USB: 1, Parallel: 0, Other: 6 |
| Includes | With control unit, Without optical interface, With PC connection |
| Output Current, Heavy-Duty Use | 105 A |
| Output Current, Light-Overload Use | 138 A |
| Output Current, Normal Use | 145 A |
| Output Power, Heavy-Duty Use | 55 kW |
| Output Power, Light-Overload Use | 75 kW |
| Output Power, Normal Use | 75 kW |
| Apparent Power Output | 100 kV·A |
| Efficiency Level | IE2 |
| Standby Loss | 42 W |
| Temperature Rating | Maximum 40 °C |
| 4. Additional Information | |
| Product Main Type | ACS880-01 |
| Product Name | Frequency converter |









