ACS880-11-014A-5
| General Information | |
| Global Commercial Alias | ACS880-11-014A-5 |
| Product ID | 3AXD50000047501 |
| ABB Type Designation | ACS880-11-014A-5 |
| EAN | 6438177547778 |
| Catalog Description | ACS880-11-014A-5 PN: 7.5 kW, IN: 14.0 A |
| Country of Origin | Finland (FI) |
| Container Information | |
| Gross Volume | 36.125 dm³ |
| Dimensions | |
| Product Net Weight | 21.3 kg |
| Product Net Depth / Length | 356 mm |
| Product Net Height | 0 mm |
| Product Net Width | 205 mm |
| Package Level 1 Depth / Length | 676 mm |
| Package Level 1 Height | 423 mm |
| Package Level 1 Width | 289 mm |
| Package Level 1 Units | 1 carton |
| Technical Specifications | |
| Number of Phases | 3 |
| Degree of Protection | IP21 |
| Enclosure Type NEMA | Type1 |
| Sound dB (A) | 57 dB(A) |
| Frequency (f) | 50/60 Hz |
| Input Voltage (Uin) | 380 … 500 V |
| Mounting Type | Wall-mounted |
| Communication Protocol | MODBUS, DeviceNet, PROFIBUS, PROFIsafe, CAN, EtherNet/IP, PROFINET IO, TCP/IP, Other Bus Systems |
| Number of Hardware Interfaces | Industrial Ethernet: 0, PROFINET: 0, RS-232: 0, RS-422: 0, RS-485: 1, Serial TTY: 0, USB: 1, Parallel: 0, Other: 6 |
| Includes | With control unit, Without optical interface, With PC connection |
| Output Current, Heavy-Duty Use | 11.0 A |
| Output Current, Light-Overload Use | 13 A |
| Output Current, Normal Use | 14 A |
| Output Power, Heavy-Duty Use | 5.5 kW |
| Output Power, Light-Overload Use | 7.5 kW |
| Output Power, Normal Use | 7.5 kW |
| Ecodesign Exemption | Energy efficiency data is not provided for the drive. The regenerative drives are exempt from the EU ecodesign requirements (Regulation EU/2019/1781, §2.3.c). |
| Additional Information | |
| Product Main Type | ACS880-11 |
| Product Name | Frequency converter |









